Zimní zážitkové focení s Horse&Glamour

Být na “volné noze” není pro každého. Nikdo Vám jen tak nedá nástroje ani informace pro Vaši práci. Nikdo Vám nedá výplatu, když nebudete nic dělat, nebo dělat málo. Techniku, software, auto i rozličné příslušenství a mnohé další si kupujete sami za své. Státu zaplatíte zdravotní a sociální pojištění z peněz, které máte v peněžence a nikdo to za Vás nezaplatí. Velká část zakázek je časově, fyzicky i finančně náročná a nemáte téměř žádnou jistotu, že Vám za Vaši práci skutečně někdo zaplatí. To, že na své vydělané peníze musíte čekat od dvou týdnů do třeba tří měsíců v případě státních zakázek je normální, ale Vy ostatním zaplatit musíte hned. Ale víte co? Neměnil bych… Proč? To se dozvíte v tomto článku…

Má práce pohybující se převážně v mediální oblasti je sice náročná ač to nezasvěcenému člověku tak možná nepřipadá a nevidí i další činnost po natočení nebo vyfocení zakázky, ale je zato různorodá.

I když většinou pracuji na reportážích z běžných událostí, tak se čas od času naskytne i něco jiného. Nedávno to bylo jedno ze dvou natáčení pro Souborný katalog Národní knihovny a v dnešním článku je to o zážitkovém focení s Horse&Glamour. Focení s koněm, vlky, dravci nebo i další částí ze zvířecího světa.

Reportáž - zážitkové focení Horse&Glamour, www.JaroslavSmekal.cz

2.2.2019 jsem s kamerou navštívil zážitkové focení a pro H&G pracoval na videu. Přátelský tým, klienti i zimní příroda člověka přivede do jiného světa a běžné opakující se reportáže tak rozzáří i něco nového.

Po natáčení líčení klientek jsem se přesunul přimo do Tiských stěn, kde na všechny již čekala další část týmu včetně čtyřnohých mazlíčků v podání fríských koní a vlčáků.

Počasí se opravdu vyřádilo, protože za těch cca 6 hodin v terénu jsem zažil mráz, mrznoucí déšť, husté sněžení a na několik minut i sluníčko. To je smrtelná kombinace hlavně pro techniku. Vlhko a nízká teplota způsobila zamrznutí čoček objektivu a dokonce i vnitřní strany hledáčku na hlavní kameře plus tlačítka, na které se dostala mrznoucí voda, než jsem ji stačil nasoukat do ochranného krytu. Ten se stal i další plochou, na které během chvíle byla silná vrstva sněhu (viz. foto). Následně se podobné stalo i u malé záložní kamery a fotografka by jistě mohla také vyprávět jaké strasti při focení měla…

Ve výsledku se samozřejmě vše natočit podařilo a dvě videa sem zde budou postupně přidána. Nicméně mohu říci, že část natáčení nakonec zachraňoval mobilní telefon s DJI stabilizátorem (viz. foto) a to včetně rozhovoru reportáže. Mobilní telefon měl taky jeden “drobný” zádrhel – přestal reagovat a nešel vypnout ani displej, zresetovat, prostě téměř půl hodiny nic… naštěstí to bylo ve chvílích, kdy začala být k dispozici postupně rozmrzající kamera a střídáním techniky se vše zvládlo. V záloze byla i sportovní kamera pro původně plánovaný časosběr, ale díky častému střídání lokace využita nakonec nebyla a v případě nouze by se dala použít i na nahrávání běžného videa.

Teď vidíte, že ne vše je jednoduché a ani to není pro každého. Když Vám k tomu teď ještě prozradím, že kvalitnější zimní bunda a termooblečení bylo sice nutností, ale několik hodin v mrznoucím dešti a následně i sněžení v kombinaci s mlhou a vysokou vlhkostí se začalo projevovat i na těle. Díky nutnosti držet kameru se tak přes veškeré úsilí dostala i trocha vody do rukávu a termooblečení tak dostalo zásah. Po návratu do interiéru tak nastal závod s výměnou oblečení.

I když dva dny před natáčením jsem ještě zápasil se zbytkem chřipky, tak celý náročný den dopadl dobře. Návrat k domovu následující den byl zkouškou řidičského umění a kdo jede na horách při silném sněžení a ještě oklikou mimo dálnici s autem, které není určené primárně do kopcovitých horských silnic, tak mi dá jistě za pravdu, že je to pro změnu zážitek jiného typu.

Práce na “volné noze” je někdy adrenalin, ale pokud se to spojí s příjemným zážitkem jako bylo v tomto případě focení v zimní zasněžené přírodě s nejedním koněm a vlčákem, pak je má práce k nezaplacení! Proto ji dělám i když být na “volné noze” v naší republice začíná být dosti adrenalin sám o sobě…

Teď se se mnou podívejte na krátkou reportáž z celé události a následně se souhlasem H&G přidávám i druhé video včetně několika náhledů výsledných fotografií…

Děkuji za Váš Like i sdílení mezi Vaše přátele!