VLOG #1 – Jak vznikal časosběr na ornitologické vyhlídce

Čas od času dostávám rozličné dotazy kolem mé práce a záliby v jednou. Některé dotazy se opakují a tak jsem se rozhodl vždy po nějaké době natočit krátké video na vybrané téma. Budu to dělat řekněme jako čím dál častěji oblíbený tzv. “VLOG”…

Dnes Vám ukážu jak a s čím občas tvořím tzv. časosběrné video (timelapse). Několik takových videí jsem v minulosti tvořil starým mobilním telefonem z roku 2008 (Nokia N8), kde se v pravidelných intrnevalech pořizovala fotografie v maximálním rozlišení a následně jsem snímky v počítači spojil do časosběrného videa a díky rozlišení fotografií to bylo dokonce ve 4K (UHD). Později jsem vyzkoušel i novější modely chytrých telefonů, ale na běžný časosběr a nebo časosběry na riskantních místech jsem si oblíbil použití levné sportovní kamery SJCAM SJ4000.

SJ4000 je kamera v ceně kolem 1500,- Kč v době jejího nákupu a postupně jsem si ji i s experimenty oblíbil. Umí nejen ukládat klasické snímky jako JPG a poté s nimi dále pracovat v počítači, ale má k dispozici i přímé ukládání do videa při pořizování časosběru. Kamera moc nastavovat nejde co se týče technických parametrů, ale jelikož video je obvykle používané samostatně nebo ho lze převést do potřebné varianty tak vlastnosti videa není potřeba tak moc řešit.

V základu kamera natáčí ve FullHD rozlišení, tj. 1920×1080 pixelů při 30ti snímcích (30fps) To je trochu nepříjemné, zvláště když se má video kombinovat s klasických videem 25 nebo 50 snímků za sekundu, ale jak jsem zmínil před chvílí tak to není zas tak důležité.

Tento VLOG jsem vzal kameru na ornitologickou vyhlídku/rozhlednu na kterou jsem se vydal natočit několik záběrů ptactva, které moc často člověk nevidí a využil jsem tak příležitosti k natočení ukázky jak se může použít i levná sportovní kamera k něčemu zvláštnímu.

VLOG je natáčený celý levným mobilním telefonem Samsung Galaxy J5 s využitím stabilizátoru DJI Osmo mobile. Použil jsem i externí mikrofon Rode pro kamery a mobilní telefony. Jednou zvláštností je, že celé video je následně i zpracováno (sestříháno) na stejném mobilním telefonu (včetně grafického podkladu úvodního titulku i závěrečné obrazovky pro odkazy YouTube). Máte tak názornou ukázku toho, že i levnější mobilní telefon v ceně kolem 5 000,- Kč v době jeho nákupu stačí na běžné vlogové videa třeba i v terénu. Na konec videa jsem pouze jako doplněk/postřeh vložil i několik záběrů ptactva natočených kamerou. Ale celé je jinak natočeno a zpracováno pouze levným mobilním telefonem.

Podívejte se nyní se mnou na výsledné krátké video tohoto příspěvku…

Jelikož kameru s časosběrem používám i při klasických zakázkách ač většinou pouze jako BONUSový doplněk tak i v současné době pořizuji i zajímavé video z demolice jedné budovy. V tuto chvíli mám několik krátkých úseků, nicméně prozatím nemohu nic zveřejnit, ale pokusím se u klienta získat vyjímku na zveřejnění alespoň několika sekund časosběrného videa a pokud ji získám, tak přidám ukázku z reálné praxe do nějakého dalšího příspěvku v následujících týdnech, kde bude vidět i postup likvidace staré administrativní budovy pouze za pomoci bagru a speciálního příslušenství určeného pro demolice.

Děkuji, že sdílíte i tento příspěvek mei své přátele!