Přednáška “Historie a současnost Velké pardubické”, Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Přednáška: Historie a současnost Velké pardubické - www.JaroslavSmekal.cz

Jednou z mnoha událostí konajících se v Císařském hostinci – Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o. byla tentokráte přednáška na téma: “Historie a současnost Velké pardubické“.

Mezi hosty patřil MVDr. Jiří Janda – člen výboru asociace steeplechase České republiky a správce dráhy dostihového závodiště Pardubice.

Dalším hostem byl známý jezdec Jaroslav Myška, který má na svém kontě 280 vítězství. Můžeme prozradit, že Jaroslav Myška absolvoval i tehdejší zemědělské učiliště přimo v Kladrubech nad Labem, které v současnosti nese název Střední škola chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem.

Přednášku zahájila paní Marie Magdalena Hromádková. Ta působila řadu let na dostihovém závodišti v Pardubicích a její úvodní část přednášky se soustředila hlavně na tu nejstarší minulost závodiště a Velké pardubické.

Odkaz na video v kanálu YouTube – klikni

Poznámka: video bude dodatečně doplněno podporou pro neslyšící a nedoslýchavé osoby formou otitulkování…

Přednáška se pro zájem posluchačů protáhla na celé 3 hodiny a nebylo tak snadné vybrat jen několik částí z pořízeného záznamu pro výrobu krátké reportáže. Díky rozhovoru s panem doktorem MVDr. Jiřím Jandou a Jaroslavem Myškou se původně plánovaná dvouminutová reportáž sice trochu protáhla, nicméně je jistě více zajímavá i pro diváky, kteří video sledují i online ze záznamu.

Bohužel nebylo možné mít při natáčení asistentku a tak se natáčení rozhovorů ubralo obvyklým stylem “one man show”… Kamera na stativu a má maličkost na boku kamery s mikrofonem místo za kamerou. Na záběrech je to sice poznat díky ne příliš vhodné kompozici záběru, ale výsledek je příjemným zpestřením celé reportáže.

Jako obvykle byl použit bezdrátový reportážní mikrofon. Po zpracování videa byl dodatečně jednou z asistentek namluven komentář a dotazy, které byly hostům položeny.

Setkávám se s dotazy, kolik stojí zařízení domácího nahrávacího studia pro nahrávání komentářů pro takováto videa. Na to se těžce odpovídá díky rozličným požadavkům. Pokud máte místnost, kde je ticho a není nutné zajistit odhlučnění v řádu několika málo tisíců korun, tak Vám stačí k počítači trošku kvalitnější mikrofon cca od 2 do 5 000,- Kč s odpruženým držákem a máte vystaráno. Nicméně komentář do tohoto videa byl pořízen opět v terénu!

Má podnikatelská činnost vyžaduje velice často pořízení i následné zpracování videa přímo v terénu, nebo dokonce vysílání ONLINE a z toho důvodů používám rozličné doplňky. Takovým doplňkem může být i kvalitnější záznamové zařízení typu diktafonu (doporučuji od 2000,- Kč výše s USB konektorem nebo paměťovou kartou pro snadné přenesení audia do počítače). Mé zařízení díky používání profesionální techniky musí mít pár “drobností” navíc oproti požadavkům běžných uživatelů. Příkladem je nutnost přítomnosti Jack a XLR konektorů pro profesionální mikrofony. Z tohoto důvodu je investice do záznamového zařízení bohužel o něco vyšší. V případě tohoto videa a potřeby značné úspory času byl komentář namluven v terénu právě s využitím tohoto zařízení.

Věřte nebo ne, ale komentář byl namluven v terénu – v autě. Práce v terénu je náročná, zvláště pokud pracujete se zvukem. Po dvaceti letech už nějaké ty “mouchy” máte vychytány a jediné co Vás může trošku rozčílit je situace, kdy Vám kousek od auta začne štěkat pes, pak proletí letadlo nad hlavou a několik sekund později pro jistotu ještě vrtulník… to je realita, která o pár minut protáhla namlouvání i tohoto  komentáře :).

Malý náhled na časovou osu při zpracování tohoto videa:

Děkuji, že sdílíte tento příspěvek s přáteli!