Hřebčín Slatiňany a starokladrubští vraníci

Jedním z míst, kde jsem měl možnost opět natáčet byl i hřebčín Slatiňany. Ten spadá pod Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Ve Slatiňanech nalezneme starokladrubské vraníky. V Kladrubech nad Labem naopak především bělouše.

Krátký spot se natáčel krátce ve stájích, ale hlavní část na nedaleké pastvině. Natáčení bylo jako obvykle v pohodové atmosféře, což je i důvod proč mojí prací není přímo a primárně novinářská činnost, kde té klidné atmosféry a pohody moc často není.

Hříbátka jsou zvědavci a můžu prozradit, že jsem při jedné části natáčení měl i pracovního čtyřnohého parťáka. Ten mi při manipulaci s technikou hezky ožužlával bundu a chvilkami mne i popotáhl o kousek jinam. Sám tak rozhodl, odkud a jak mám natočit ten nejlepší záběr :)

Velké poděkování za neskutečnou trpělivost patří zejména oběma Kateřinám, které se na natáčení podílejí. Veškerý čas trávený vedle koní jsem je měl “po boku” a mohl se klidněji věnovat samotnému natáčení.

Natáčení rozhovoru není nijak náročné, ale dotočit dostatek různorodých záběrů do výsledného sestřihu a zvláště se zvířaty, už časově náročné většinou bývá.

Mám zvířecí říši rád. V okolí koní se pohybuji také téměř celý život a ač nejsem na toto téma odborník, tak za ten dlouhý život mám mnoho věcí vypozorováno. Je to tak pro mne snadnější a hlavně bezpečnější i při natáčení například v uzavřené ohradě s klisnami a hříbaty či hřebcem, když z několika drobností poznám, že se jim něco na mně a technice najednou znelíbí.

Jen upozorňuji, že toto video bylo vyrobeno pro Národní hřebčín Kladruby nad Labem a měl jsem tak povolení natáčet a pobývat i na samotné pastvině mezi klisnami s hříbaty. Navíc celou dobu pod bedlivým dohledem dvou skvělých žen z hřebčína. Takovýto pobyt přímo na pastvině je i z důvodu bezpečnosti veřejnosti zakázán, stejně jako krmení koní. Pokud máte rádi koně, tak jistě tyto zákazy dodržujete a neohrožujete život koní ani lidí. Za to Vám musím i já poděkovat. Ne každý návštěvník totiž takto bohužel myslí, jak vídám ve svém okolí…

Další záběry parku v okolí hřebčína jsou pro mne vzácností. Bylo to totiž poprvé, co jsem za ty roky ježdění v okolí prošel konečně alespoň tuto část přírody. Tím, že příroda člověka dokáže nádherně uvolnit od každodenních strastí, se mi podařilo “trošičku” zdržet a nakonec se tak naskytla příležitost natočit i několik záběrů ze zahánění klisen s hříbátky ve známé “kaštance”…

Čas trávený na natáčení mi ve výsledku zabral přibližně 5 hodin. Následná hodinová cesta k domovu byla docela náročná díky neskutečně velkému provozu a zvláštnímu chování několika netrpělivých řidičů, ale celkově byl den jedním z těch, které mne opravdu baví.

Klidné a pohodové natáčení v přírodě pak vystřídalo sezení u počítače. Nejen samotné zpracování videa do výsledného sestřihu, ale i exporty do několika formátů, schválení klientem úpravy a nakonec i vytvoření podpory pro neslyšící a nedoslýchavé osoby formou titulkování videa dle několika pravidel zabralo dalších neskutečných 21 hodin. Připočtu-li ještě i dopravu na natáčení a předcházející přípravy techniky pro tento typ zakázky, tak jsme na přibližně 30 hodinách. Ve výsledku pak vidíte video o délce přibližně 2 minut…

Teď jistě již lépe chápete, kam i mé maličkosti mizí tolik času a proč video o délce několika minut není zveřejněno do hodiny po natáčení. Je to tak odpověď na několik opakujících se otázek. I když mi například s kontrolou titulků pro neslyšící vypomáhá kamarádka Vendy, tak to nejnáročnější, což je natočení a zpracování videa je pouze má práce a není snadné najít člověka, který by mi v této náročnější části podnikání byl ochoten a schopen vypomoct.

Pokud se pohybujete v mém okolí a máte zájem poznat svět videa, pak mi napište a příště můžete být pracovním parťákem i Vy :) Nemusíte se zajímat jen o natáčení a zpracování videa, ale i asistentky při natáčení a moderátorky plus tlumočníci znakování pro neslyšící jsou potřeba pro mé projekty :)

Podívejte se tak se mnou na krátký pohled nádherných vraníků ze Slatiňan.

Poznámka: Video je jako obvykle doplněno i podporou pro neslyšící a nedoslýchavé osoby formou titulkování. Titulky zapnete v pravém dolním rohu videa…

Děkuji, že sdílíte i tento příspěvek mezi své přátele!