Co je webinář?

Screen online webináře - www.JaroslavSmekal.cz

Také se ptáte “co je webinář?”

Nejdříve obecně z Wikipedie:

Webinář je živá forma online komunikace, která probíhá prostřednictvím internetu převážně přes webový prohlížeč. Pojem “webinář“ pochází ze spojení slov webový seminář a poprvé se začal používat začátkem 21. století společně s rozšířením technologií pro videokonference. Účastník webináře nepotřebuje žádný speciální hardware ani software a možnosti jeho využití jsou velice široké. V největší míře se webináře používají pro předání přínosných informací nebo představení a školení na určitý produkt či službu.(zdroj: Wikipedia)

 

Jak vypadá webinář?

Webináře jsou pořádány na různých aplikacích, a proto není možné všechno přesně popsat. Zmíním se zde o webinářích, které jsou nejčastější a zároveň využívají i video, což je hlavním tématem tohoto webu.

 

WEBINÁŘE Z POHLEDU DIVÁKA

Jelikož jsou online prezentace vysílány přes internet, můžete si snadno představit na displeji Vašeho počítače okno internetového prohlížeče. Dále si zde představte okno, ve kterém je zabírána kamerou osoba, která webinář vysílá – prezentuje. V další části obrazovky jsou postupně zobrazeny různé prezentační texty, obrázky a videa.

Vy, jako divák, sledujete veškeré potřebné informace. Často máte možnost interaktivně komunikovat s prezentérem, nebo jeho pověřeným kolegou prostřednictvím textu v tzv.”chatu” nebo videa za pomoci Vaší webové kamery. Na obrazovce můžete dále vidět i jiné doplňky, jako je např. seznam připojených hostů.

Screen online webináře - www.JaroslavSmekal.czPrezentér Vám může na obrazovce spustit kromě textů, obrázků a videí, i například ankety. V průběhu prezentace tak máte možnost interaktivně spolupracovat s prezentérem, pomoci mu zaměřit se v dalším kroku na téma, o které mají všichni diváci webináře největší zájem. Vyplňováním anket můžou diváci sdělit svůj názor, udělat tak průzkum a výsledek hlasování poté prezentér může zveřejnit všem.

Současně s tím diváky rozptýlíte a budou poté opět více vnímat a lépe na Vás reagovat. Dlouhé prezentace je nutné trochu ozvláštnit a zapojit diváky, jinak pomalu přestanou vnímat, i když máte v prezentaci zajímavé informace. O tom se budeme bavit v dalších článcích o přípravě prezentace a dalších.

Pokud děláte prezentace pro své pracovníky nebo zákazníky na různých místech světa, můžete být interaktivní i při řešení drobných námitek, či nápadů, za pomoci tzv. “tabule”. Jak už název napovídá, jde o vlastní zobrazení svých myšlenek.

Přes internet jen využijete opět vlastností webináře a můžete tak sami zakreslit nebo zapsat svou poznámku, či značku přímo na obrazovce a ihned to vidí všichni účastníci Vaší prezentace, či v tomto případě spíše již školení, a dalších každodenních aktivit.

Jednou z příjemných akcí nejenom při prezentaci, ale i školení, je možnost sdílení souborů. Tudíž všichni účastníci webináře si soubor mohou snadno uložit do svých zařízení a je jedno zda je to počítač, tablet, nebo mobilní telefon. Tímto způsobem se Vaše podklady k další činnosti dostanou tam, kam mají.

 

WEBINÁŘE Z POHLEDU PREZENTÉRA

Prezentér je nejdůležitější osoba webináře. Ten, jako takový, má možnost ovládat neskutečné množství funkcí týkajících se webinářů.

Kromě spouštění obrázků a videí má možnost sledovat i informace o počtu přihlášených diváků. Může předat slovo vybraným kolegům, či divákům a komunikovat s nimi. Zveřejňuje a vyhodnocuje ankety. Ovládá další doplňky, které ovládají celou prezentaci, jako je možnost pozvat pouze vybrané hosty, nebo umožnit sledování prezentace všem divákům, kteří se v daném termínu na webinář chtěli připojit.

Často prezentér umožní uložení celé vysílané prezentace a následné zveřejnění pro zájemce, kteří se na prezentaci nemohli dostavit a mnohé další. Záleží na jednotlivých aplikacích, co dokáží. Prezentér má však plnou kontrolu nad vysíláním a je tak možné webináře využít na jakékoli téma a jakékoli diváky, ať už jako potenciální zákazníky, nebo kolegy.

Je toho hodně, čeho lze při webinářích využívat. Osobně mohu říci, že výše zmíněné body patří mezi ty hojně využívané. Aplikace pro webináře umí i další potřebná kouzla internetového světa. Jsou tudíž úžasnou a hlavně již levnou náhradou osobních schůzek, prezentací a školení pro všechny i v případě, že jsou kupříkladu na služební cestě v jiné části světa.

Tématu přípravy prezentací pro webináře se věnujeme v jiném článku tohoto webu.