Co je affiliate marketing

Co je affiliate marketing na webu www.JaroslavSmekal.cz

Ptejte se se mnou:

Co je affiliate marketing?

… toto anglické slovo se v posledních několika letech dostává do povědomí čím dál více. Možná znáte českou variantu „Provizní program“ nebo „Provizní systém“. Je to zřejmě jeden z nejdokonalejších způsobů, jak získat rychle hodně kvalitních klientů, či čtenářů Vašeho webu…

Možná se ptáte, proč je tento článek zrovna o affiliate. V posledním týdnu jsem dostal od různých lidí stejné otázky: „Jak získat na můj web s videem rychleji více návštěvníků?“ Osoby, které se mne ptaly tímto stylem, jsou drobní podnikatelé, kteří nabízejí své produkty pro využití v letních měsících. Teď je tedy pro ně nejvyšší čas dostat se do podvědomí co největšího počtu lidí, počtu jejich potenciálních zákazníků, kteří jejich nabídku budou chtít využít v letošní letní sezoně.

Video na webu přitahuje. Pokud však chcete návštěvnosti webu, nebo nárůstu sledovanosti Vašich videí trochu pomoci, je nejvyšší čas se začít zajímat o affiliate.

O čem je affiliate? Všímáte si na webových stránkách rozličných reklam? Vyskakují Vám reklamy na YouTube při sledování videí? Pokud alespoň jedna odpověď je ANO, tak pak svým způsobem máte základní informace o affiliate spolupráci.

kniha-160x240.gif

Nedávno vyšla dokonce první česká kniha o affiliate, kterou napsal Mário Roženský, o kterém se zmíním ještě později. Sám jsem knihu ihned zakoupil a mohu ji vřele doporučit. Více informací o knize naleznete na webu ZDE.

Jednoduše řečeno – pomáháte druhým rozšířit povědomí o jimi nabízených produktech a za to dostáváte provize. Například reklamy ve videích na YouTube vydělávají majiteli videa kupříkladu 0,02 Kč za kliknutí na reklamu. Kliknutí na banner na webu vydělá majiteli stránek například 0,20 Kč a nebo také několik tisíc korun. Ano, opravdu to není překlep. Affiliate je jen způsob rozšíření Vaší značky širokému obecenstvu a provize si stanovujete sami dle možností Vašich služeb.

Affiliate partnerské programy získávají oblibu v posledních letech hlavně u tzv. infopodnikatelů, kteří nabízejí rozličné produkty, vzdělávací projekty, elektronické knihy nebo jakékoliv jiné služby. Takováto partnerská spolupráce s infopodnikatelem je mnohem přitažlivější. Obvykle se provize pro affiliate partnera u infopodnikatele pohybuje v rozmezí 10-30 procent z ceny projektu, není výjimkou i 50 procent z ceny.

Možná si říkáte, že je to šílené dát například 30% z ceny nějakému partnerovi, který o Vašem produktu někomu řekl. Netuším, kolik dáváte například svému obchodnímu zástupci, nicméně ten tu práci dělá většinou proto, že potřebuje zaměstnání. Affiliate partneři se většinou sami zajímají o Váš affiliate program, sami se do něj zaregistrují a sami jsou aktivní s nabídkou Vašich služeb.

Díky automatickým systémům vše funguje samo bez Vašeho zásahu. Ve výsledku tak začnete mít více platících zákazníků, aniž by někdo z Vás věděl, že je to díky affiliate partnerovi. To zjistíte, až když si systém prohlédnete a začnete vyplácet provize :)

Teď zapřemýšlejme… Co je lepší? Čekat, až se o našem výrobku někdo dozví náhodou a získáme například 10 zákazníků za daný měsíc, na kterých vyděláme 100% z ceny. Nebo se podělíte s affiliate partnery, kteří Vám sami bez nucení pomohli rozšířit povědomost o Vašem výrobku a získáte tak kupříkladu 50 prodejů v daném měsíci?

V podnikání s běžnými produkty si nebudete moci pravděpodobně dovolit dát affiliate partnerovi 30 procent provizi, ale 10 procent pro Vás bude již únosnou investicí do podnikání. Spočítejte si sami, kolik by Vám tento affiliate partner vydělal peněz i po tom, co jste mu poskytli provize za jeho opravdu dobře odvedenou práci!

Vezmeme si například spolupráci jen s bannerovou reklamou na webových stránkách. Rozhodnete se využít síly internetu a dáte přednost affiliate partnerům, u kterých víte, že Vás bude daný partner stát například 10 procent z ceny výrobku, zatímco reklama přes známé systémy Vás bude stát mnohem více, zvláště, pokud platíte za každé kliknutí na Váš banner. Affiliate partner, který na svém webu umístí Váš reklamní banner od Vás nedostane žádné peníze, dokud někdo díky banneru na jeho webu nezakoupí Váš výrobek.

Možná se ptáte: „Jak ale budu vědět, že zákazník, který zakoupil můj produkt, přišel ze stránek Vašeho partnera?“ To je kouzlo internetu. Nemusíte neustále zjišťovat kdo odkud přišel. O to se starají právě internetové aplikace, které samy poznají, že daný zákazník, který u Vás nakoupil, přišel díky banneru Vašeho partnera „A“ a ne partnera „B“. Zcela automaticky partnerovi „A“ dokonce sám přiřadí nastavenou provizi a Vy pak máte jasný přehled o tom, kdo z Vašich affiliate partnerů je jak úspěšný. Máte tak bez jakékoliv práce jasný přehled o způsobu, který je nejúčinnější při Vašich reklamních kampaních. Věřte, že affiliate programy jsou po jejich spuštění dříve či později mnohem úspěšnější a hlavně znatelně levnější, než draze placené reklamy a zviditelnění ve vyhledávačích apod.

Mario Roženský - AffiliateAcademy.cz

Mário Roženský

V současné době dokonce běží vzdělávací projekt Affiliate Academy, kterou spustil Mário Roženský. Mária znám již několik let. Je to člověk, který se affiliate marketingu věnuje dlouhé roky, byl u startu těch největších affiliate kampaní v České republice a je zároveň autorem prvního českého affiliate provizního systému Affilbox, který je plně v češtině a opravdu i pro práci přehledný. Videa zdarma na téma affiliate si můžete shlédnout přímo na stránce AffiliateAcademy.

Pokud si myslíte, že něco o affiliate víte, můžete si udělat malý a krátký test na téma affiliate, který naleznete na stránce ZDE.

Myslím, že pro dnešek je tento čánek obsáhlý, ale brzy si o partnerských programech a affiliatel obecně povíme ještě něco dalšího. Toto téma je totiž hodně obsáhlé a přidám Vám i více ze statistik affiliate v České republice.

Doporučuji Vám navštívit stránky o affiliate, ať už knihy „Jak prodávat více díky affiliate marketingu“, nebo stránku s videi zdarma k projektu AffiliateAcademy, nebo přímo stránky Affilboxu, kde je i přehled kolik peněz prošlo přes affiliate systém v České republice i kolik milionů byl za poslední měsíc vyplaceno. Jsou to opravu zajímavá čísla!

Pokud chcete více informací, neváhejte mne kontaktovat!

 

Poznámka: Fotografie Mária Roženského uveřejněna s jeho výslovným souhlasem!